| Şifremi Unuttum
BSH Türkiye'nin resmi blog sayfasına hoşgeldiniz
Ürünler & İnovasyon
 
0 YORUM
49488 OKUNMA
2014’in gündelik hayatımıza getireceği yenilikler
16.01.2014
Nobel madalyasında yazdığı gibi “Bize daha iyi bir hayat sağlayan” buluşlar hayatımızın her alanını dolduruyor. Sadece 5 büyük ülkenin patent ofislerine yapılan patent başvurusu sayısı yılda 2 milyonun üzerinde. Durgunlaşan ekonomilerden çıkış yolları hep inovasyonda, pazara sunulacak yeni buluşlarda saklı.

İnsan doğasında yeni ve kolay olana hızlı bir adaptasyon eğilimi var. Önceden sahip olmadığımız birçok buluşu barındıran yenilikler, ilk başta biraz lüks gibi görünse de hayatımıza girdikten sonra kaybetmeyi aklımızdan geçiremeyeceğimiz standartlarımıza dönüşüveriyor. 

2013’te otomatik dozajlama sağlayan çamaşır makinelerimiz, su filtrelemeyi kolaylaştıran buzdolaplarımız, neresinde isterseniz orada pişirme yapabilen sihirli bir tablaya sahip indüksiyon ocaklarımız hayatınıza girdi. 

2014’te ise Türk tüketicisinin çok beğeneceğine emin olduğum yenilikler için çalışmalarımız devam ediyor. Bunlar şimdilik sürpriz olarak kalsın. Ben sizlerle 2014’te günlük hayatımızda etkisini daha fazla hissettirecek diğer alanlardan bazı yenilikleri paylaşmak istiyorum.

1. Üç boyutlu yazıcılar

Halen evimizin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş olmasalar da ticari kullanımları gün geçtikçe artan bu cihazlar gündelik hayatımızı daha fazla etkileyecek. Sadece jet motorları için pahalı türbin kanadı üretiminde veya ameliyat için bir implant oluşturmada kullanılacak yazıcılardan bahsetmiyorum, artık hediyelik eşya olarak kendi biblonuzu bastırabileceğiniz tasarım ofisleri veya istediğiniz herhangi bir objeyi çikolata haline getirebilecek pastaneler söz konusu. Google’da küçük bir aramayla bunlara erişmeniz mümkün. 

Tabi, fikri haklar alanında hukukçuların yeni gündemi ve endüstrinin endişesi, patentli parçaların da bu yollarla evde kolayca üretilebilecek olması. (Bu konuda Thomas Jefferson Hukuk Fak.’den Desai ve McKinney Hukuk Fak.’den Magliocca’nın geçenlerde yayınlanan ilginç bir makalesi var.)

2. Giyilebilir elektronik ürünler

BSH’nin sponsor olduğu Gelecek Günü etkinliğinde Intel’in füturist’i giyilebilir teknolojiler ve sonrası ile ilgili bilgiler vermişti. Bugünlerde düzenlenen uluslar arası elektronik fuarı da buna yönelik çok sayıda ürünü gösteriyor. Gözlük, saat formunda akıllı ürünler bu yıl hayatımıza daha fazla girecek ve işlerimizi kolaylaştıracak. 

3. Akıllı Arabalar

Her şey gibi arabalar da artık daha akıllı bir hale geliyor. Bu sadece sıkıcı bir İstanbul trafiğinde dur-kalk otomasyonundan çok daha fazlası. Tüketici elektroniği endüstrisi ile otomotiv firmalarının işbirlikleri, taşıtların eğlence sistemlerinden, kokpit bilgilerine en azından kullanıcı açısından radikal bir değişim getireceğine inanıyorum. Araç içi kullanıma özel tabletler, aracınızın durumunu üzerindeki küçük bir ekrandan size bildiren çok gelişmiş otomobil anahtarları yolda. 

2014’ün beraberinde hayatınızı daha da güzelleştirecek nice yenilikler getirmesi dileğiyle. 

Ekrem Soylu
Bölgesel Teknoloji Fikri Haklar Departman Müdürü
 
>> Profilini incele
>> Yazarın diğer makaleleri
>> İletişim
Yazdır
Makaleyi arkadaşlarınızla paylaşmak için mail adresi giriniz.
E-mail*
 
Makaleye puan verin ve yorum yapın (En fazla 300 kar.)
Yorumunuz moderatör onayından sonra yayınlanacaktır.
Ad Soyad *
E-mail *
Web Sitesi
300
ABONE OL RSS RSS E-Posta E-POSTA
BLOGERLARIMIZ (Alfabetik sıra)
İSTATİSTİK
2311 gündür yayında olan
BSH Blog'da
41 BSH Blogger'ı
114 makale yazdı,
6.483.707
kez okundu,
250 yorum aldı
Son Makaleler
10.01.2019 Hayatı kolaylaştırmanı ...
08.01.2019 Generation BSH bu yıl ...
11.12.2018 İnovasyonunuzu iletişi ...
11.12.2018 Gelecek, Kodlayanlara ...
Son Yorumlar
İş ve özel yaşama ait çok güzel yorumlar ve tespitler yapmış benim azimli ve çalışkan biricik kardeşim.Ben de bundan ...
Merhaba Sous vide poşetlerine ve vakumlama makinesine nereden ulasabiliriz
Etiketler
Sürdürülebilirlik
İnsan Kaynakları
Norbert Klein
Generation BSH
Gelecek
Enerji verimliliği
Gaggenau
BSH
Teknoloji
Kariyer
Bosch
A+++
İnovasyon
Çerkezköy
Profilo
Siemens
İletişim
Fatih Sultan Mehmet Mahallesi, Balkan Caddesi No:51 34771 Ümraniye, İstanbul – Türkiye
 
Telefon : +90 (216) 528 90 00
Fax :    +90 (216) 528 99 99
E-Mail :kurumsal.iletisim@bshg.com
Internet : https://www.bsh-group.com.tr
yüklenme süresi : sn.