| Şifremi Unuttum
BSH Türkiye'nin resmi blog sayfasına hoşgeldiniz
Ürünler & İnovasyon
 
0 YORUM
47723 OKUNMA
2014’in gündelik hayatımıza getireceği yenilikler
16.01.2014
Nobel madalyasında yazdığı gibi “Bize daha iyi bir hayat sağlayan” buluşlar hayatımızın her alanını dolduruyor. Sadece 5 büyük ülkenin patent ofislerine yapılan patent başvurusu sayısı yılda 2 milyonun üzerinde. Durgunlaşan ekonomilerden çıkış yolları hep inovasyonda, pazara sunulacak yeni buluşlarda saklı.

İnsan doğasında yeni ve kolay olana hızlı bir adaptasyon eğilimi var. Önceden sahip olmadığımız birçok buluşu barındıran yenilikler, ilk başta biraz lüks gibi görünse de hayatımıza girdikten sonra kaybetmeyi aklımızdan geçiremeyeceğimiz standartlarımıza dönüşüveriyor. 

2013’te otomatik dozajlama sağlayan çamaşır makinelerimiz, su filtrelemeyi kolaylaştıran buzdolaplarımız, neresinde isterseniz orada pişirme yapabilen sihirli bir tablaya sahip indüksiyon ocaklarımız hayatınıza girdi. 

2014’te ise Türk tüketicisinin çok beğeneceğine emin olduğum yenilikler için çalışmalarımız devam ediyor. Bunlar şimdilik sürpriz olarak kalsın. Ben sizlerle 2014’te günlük hayatımızda etkisini daha fazla hissettirecek diğer alanlardan bazı yenilikleri paylaşmak istiyorum.

1. Üç boyutlu yazıcılar

Halen evimizin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş olmasalar da ticari kullanımları gün geçtikçe artan bu cihazlar gündelik hayatımızı daha fazla etkileyecek. Sadece jet motorları için pahalı türbin kanadı üretiminde veya ameliyat için bir implant oluşturmada kullanılacak yazıcılardan bahsetmiyorum, artık hediyelik eşya olarak kendi biblonuzu bastırabileceğiniz tasarım ofisleri veya istediğiniz herhangi bir objeyi çikolata haline getirebilecek pastaneler söz konusu. Google’da küçük bir aramayla bunlara erişmeniz mümkün. 

Tabi, fikri haklar alanında hukukçuların yeni gündemi ve endüstrinin endişesi, patentli parçaların da bu yollarla evde kolayca üretilebilecek olması. (Bu konuda Thomas Jefferson Hukuk Fak.’den Desai ve McKinney Hukuk Fak.’den Magliocca’nın geçenlerde yayınlanan ilginç bir makalesi var.)

2. Giyilebilir elektronik ürünler

BSH’nin sponsor olduğu Gelecek Günü etkinliğinde Intel’in füturist’i giyilebilir teknolojiler ve sonrası ile ilgili bilgiler vermişti. Bugünlerde düzenlenen uluslar arası elektronik fuarı da buna yönelik çok sayıda ürünü gösteriyor. Gözlük, saat formunda akıllı ürünler bu yıl hayatımıza daha fazla girecek ve işlerimizi kolaylaştıracak. 

3. Akıllı Arabalar

Her şey gibi arabalar da artık daha akıllı bir hale geliyor. Bu sadece sıkıcı bir İstanbul trafiğinde dur-kalk otomasyonundan çok daha fazlası. Tüketici elektroniği endüstrisi ile otomotiv firmalarının işbirlikleri, taşıtların eğlence sistemlerinden, kokpit bilgilerine en azından kullanıcı açısından radikal bir değişim getireceğine inanıyorum. Araç içi kullanıma özel tabletler, aracınızın durumunu üzerindeki küçük bir ekrandan size bildiren çok gelişmiş otomobil anahtarları yolda. 

2014’ün beraberinde hayatınızı daha da güzelleştirecek nice yenilikler getirmesi dileğiyle. 

Ekrem Soylu
Bölgesel Teknoloji Fikri Haklar Departman Müdürü
 
>> Profilini incele
>> Yazarın diğer makaleleri
>> İletişim
Yazdır
Makaleyi arkadaşlarınızla paylaşmak için mail adresi giriniz.
E-mail*
 
Makaleye puan verin ve yorum yapın (En fazla 300 kar.)
Yorumunuz moderatör onayından sonra yayınlanacaktır.
Ad Soyad *
E-mail *
Web Sitesi
300
ABONE OL RSS RSS E-Posta E-POSTA
BLOGERLARIMIZ (Alfabetik sıra)
İSTATİSTİK
1887 gündür yayında olan
BSH Blog'da
41 BSH Blogger'ı
114 makale yazdı,
6.222.590
kez okundu,
237 yorum aldı
Son Makaleler
05.01.2018 Elveda geçen sene, mer ...
05.01.2018 Camı açın ve derin der ...
04.01.2018 Meğer hala ne çok doğr ...
04.01.2018 Mutluluğun Haritası
Son Yorumlar
ÜStad çok güzel yazmışsında keşke gerçektede öyle olsa. Çamaşır makinesiyle ilgili sıkıntım var. Hala çözülemedi ve ...
İnsanları, diğer canlılardan farklı olarak, bir şeyler icad etmeye iten en önemli faktör, meraktır demişti çok eskid ...
Etiketler
Siemens
Norbert Klein
Bosch
BSH
Gaggenau
A+++
Generation BSH
İnsan Kaynakları
Gelecek
Profilo
Sürdürülebilirlik
Enerji verimliliği
İnovasyon
Teknoloji
Kariyer
Çerkezköy
İletişim
Fatih Sultan Mehmet Mahallesi, Balkan Caddesi No:51 34771 Ümraniye, İstanbul – Türkiye
 
Telefon : +90 (216) 528 90 00
Fax :    +90 (216) 528 99 99
E-Mail :kurumsal.iletisim@bshg.com
Internet : https://www.bsh-group.com.tr
yüklenme süresi : sn.