| Şifremi Unuttum
BSH Türkiye'nin resmi blog sayfasına hoşgeldiniz
Şirketimiz
 
0 YORUM
101413 OKUNMA
Expat olmak...
26.04.2013
BSH gibi çok uluslu bir şirkette çalışmanın sayısız faydalarından biri de “expat” olabilebilmektir. Expatriate kelimesinin kısaltması olan expat, kendi ülkesi dışında rotasyona tabi tutulan bir çok uluslu şirket çalışanı olarak özetlenebilir.

Expat olmanın yolu kaliteli bir eğitim ve iş deneyiminin dışında, yeni insanlar ve kültürleri tanıma ve tek bir pazar haline gelen iş dünyasında daha yetkin olma motivasyonundan geçer. Bu motivasyonu yakaladığınızda ise, şirketinize şunu kanıtlamanız gerekir: “Gitmek istediğim ülke neden kendi vatandaşını değil de beni tercih etmeli?”

Departmanım çalışanlarından Tuğçe Tuna BSH dünyasının sayısız expatlarından yalnızca biri.

Tuğçe 3,5 sene BSH dünyasının en büyük fabrika lokasyonu olan Çerkezköy’de Çamaşır Fabrikası’nın Fabrika Finansal Controller’ı olarak çalıştıktan sonra, her ay düzenli olarak Çamaşır Makinesi Fabrikası’na temel göstergeleri (key figures) raporladığı Münih’teki Çamaşır Fabrikalarından sorumlu Controlling departmanına geçti. Bir seneyi aşkın bir süredir BSH expatlarından olan Tuğçe, bu süreci şöyle anlattı bana:

Bahsedilen departmanda fabrikalardan sorumlu Controller’ın departman değiştirmesi sonucu boşalan pozisyon için Tuğçe’ye teklif gidiyor. Departman müdürümüzle bir değerlendirme yaptıktan sonra, Tuğçe teklifi kabul ediyor ve sürece BSH Türkiye ve Almanya Insan Kaynakları dahil ediliyor. 

Bahsedilen departmanda fabrikalardan sorumlu Controller’ın departman değiştirmesi sonucu boşalan pozisyon için Tuğçe’ye teklif gidiyor. Departman müdürümüzle bir değerlendirme yaptıktan sonra, Tuğçe teklifi kabul ediyor ve sürece BSH Türkiye ve Almanya Insan Kaynakları dahil ediliyor.

Expat olarak Tuğçe yurtdışında iş deneyiminin yanı sıra, ev ve seyahat yardımı gibi maddi kazanımlardan da yararlanıyor. Expat sözleşmesi 3 senelik ve bu süre zarfında BSH Almanya organizasyonuna bağlı olarak çalışıyor. Sözleşmenin bitmesine en geç 3 ay kala BSH Türkiye’yle bağlantıya geçmesi ve döneceği pozisyonu netleştirmesi gerekiyor.

Expatların sosyal yaşamının en az iş hayatları kadar renkli olduğunu söylüyor Tuğçe. Münih’te bulunan diğer Türk-yabancı expatlarla yada Alman iş arkadaşlarıyla Almanya’da yaşamanın keyfini çıkarıyor.

Tuğçe’ye yardımları için sonsuz teşekkür ediyor; Almanya’daki hayatını her anlamda dolu dolu geçirmesini diliyorum. Bakarsınız, bir sonraki yazımda da expat hayatıyla ilgili sohbetimize devam ederiz J

Tuba Tuncer
Neden Blog yazıyor?
Management Trainee olarak BSH'de calışmaya başlamak ve bugüne kadar üç farklı ülkede BSH kültürünü yakından tanıma fırsatı bulmak, bu deneyimlerimi okuyucularla paylaşmak için yazıyorum.


Biyografi

Istanbul Özel Alman Lisesi’nden mezun olduktan sonra öğrenimime Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg’de (Almanya) Siyaset Bilimi ve Ekonomi alanlarında devam ettim.

Lisans programımın üçüncü yılında Erasmus bursu alarak bir sene süresince University of Sussex, Brighton’da (İngiltere) bulundum.

Enerji Politikası ve Enerji Ekonomisi alanlarında yüksek lisans tezlerimi yine Heidelberg Üniversitesi’nde tamamladim. 2011’de Controlling Management Trainee olarak işe başladım.

12 aylık programımda, 9 ay Münih’te (Almanya) sırasıyla Merkez Controlling, Küçük Ev Aletleri Ürün Divizyonu Controlling ve Çamaşır Ürün Divizyonu Controlling bölümlerinde ve 3 ay ise Lodz ‘da (Polonya) Bulaşık Makinesi Fabrikası Controlling bölümünde görev aldım.

Temmuz 2012’den beri görevimi Çerkezköy’deki BSH Küçük Ev Aletleri Fabrikası Controller’I olarak sürdürüyorum.

Temmuz 2012’den Mayıs 2013’e kadar Çerkezköy’deki BSH Küçük Ev Aletleri Fabrikası Controller’I olarak çalıştım. Şimdi ise, Controlling’in bana kattığı sayısal verileri analiz etme ve yorumlama yetilerimi kullanabileceğim “Satış Kanalları Analiz ve Geliştirme” pozisyonuna geçiyorum. Yeni pozisyonumda, bugüne kadar üretim kısmını tanıdığım şirketimin, iç ve dış pazarlardaki konumunu en etkili satış kanalımız olan bayiler yardımıyla yakından takip etme fırsatı bulacağım.

Yazdır
Makaleyi arkadaşlarınızla paylaşmak için mail adresi giriniz.
E-mail*
 
Makaleye puan verin ve yorum yapın (En fazla 300 kar.)
Yorumunuz moderatör onayından sonra yayınlanacaktır.
Ad Soyad *
E-mail *
Web Sitesi
300
ABONE OL RSS RSS E-Posta E-POSTA
BLOGERLARIMIZ (Alfabetik sıra)
İSTATİSTİK
1887 gündür yayında olan
BSH Blog'da
41 BSH Blogger'ı
114 makale yazdı,
6.222.597
kez okundu,
237 yorum aldı
Son Makaleler
05.01.2018 Elveda geçen sene, mer ...
05.01.2018 Camı açın ve derin der ...
04.01.2018 Meğer hala ne çok doğr ...
04.01.2018 Mutluluğun Haritası
Son Yorumlar
ÜStad çok güzel yazmışsında keşke gerçektede öyle olsa. Çamaşır makinesiyle ilgili sıkıntım var. Hala çözülemedi ve ...
İnsanları, diğer canlılardan farklı olarak, bir şeyler icad etmeye iten en önemli faktör, meraktır demişti çok eskid ...
Etiketler
Enerji verimliliği
İnsan Kaynakları
Siemens
Teknoloji
A+++
Generation BSH
Çerkezköy
Profilo
Norbert Klein
Gelecek
İnovasyon
Sürdürülebilirlik
BSH
Bosch
Kariyer
Gaggenau
İletişim
Fatih Sultan Mehmet Mahallesi, Balkan Caddesi No:51 34771 Ümraniye, İstanbul – Türkiye
 
Telefon : +90 (216) 528 90 00
Fax :    +90 (216) 528 99 99
E-Mail :kurumsal.iletisim@bshg.com
Internet : https://www.bsh-group.com.tr
yüklenme süresi : sn.