| Şifremi Unuttum
BSH Türkiye'nin resmi blog sayfasına hoşgeldiniz
Şirketimiz
 
0 YORUM
103479 OKUNMA
Expat olmak...
26.04.2013
BSH gibi çok uluslu bir şirkette çalışmanın sayısız faydalarından biri de “expat” olabilebilmektir. Expatriate kelimesinin kısaltması olan expat, kendi ülkesi dışında rotasyona tabi tutulan bir çok uluslu şirket çalışanı olarak özetlenebilir.

Expat olmanın yolu kaliteli bir eğitim ve iş deneyiminin dışında, yeni insanlar ve kültürleri tanıma ve tek bir pazar haline gelen iş dünyasında daha yetkin olma motivasyonundan geçer. Bu motivasyonu yakaladığınızda ise, şirketinize şunu kanıtlamanız gerekir: “Gitmek istediğim ülke neden kendi vatandaşını değil de beni tercih etmeli?”

Departmanım çalışanlarından Tuğçe Tuna BSH dünyasının sayısız expatlarından yalnızca biri.

Tuğçe 3,5 sene BSH dünyasının en büyük fabrika lokasyonu olan Çerkezköy’de Çamaşır Fabrikası’nın Fabrika Finansal Controller’ı olarak çalıştıktan sonra, her ay düzenli olarak Çamaşır Makinesi Fabrikası’na temel göstergeleri (key figures) raporladığı Münih’teki Çamaşır Fabrikalarından sorumlu Controlling departmanına geçti. Bir seneyi aşkın bir süredir BSH expatlarından olan Tuğçe, bu süreci şöyle anlattı bana:

Bahsedilen departmanda fabrikalardan sorumlu Controller’ın departman değiştirmesi sonucu boşalan pozisyon için Tuğçe’ye teklif gidiyor. Departman müdürümüzle bir değerlendirme yaptıktan sonra, Tuğçe teklifi kabul ediyor ve sürece BSH Türkiye ve Almanya Insan Kaynakları dahil ediliyor. 

Bahsedilen departmanda fabrikalardan sorumlu Controller’ın departman değiştirmesi sonucu boşalan pozisyon için Tuğçe’ye teklif gidiyor. Departman müdürümüzle bir değerlendirme yaptıktan sonra, Tuğçe teklifi kabul ediyor ve sürece BSH Türkiye ve Almanya Insan Kaynakları dahil ediliyor.

Expat olarak Tuğçe yurtdışında iş deneyiminin yanı sıra, ev ve seyahat yardımı gibi maddi kazanımlardan da yararlanıyor. Expat sözleşmesi 3 senelik ve bu süre zarfında BSH Almanya organizasyonuna bağlı olarak çalışıyor. Sözleşmenin bitmesine en geç 3 ay kala BSH Türkiye’yle bağlantıya geçmesi ve döneceği pozisyonu netleştirmesi gerekiyor.

Expatların sosyal yaşamının en az iş hayatları kadar renkli olduğunu söylüyor Tuğçe. Münih’te bulunan diğer Türk-yabancı expatlarla yada Alman iş arkadaşlarıyla Almanya’da yaşamanın keyfini çıkarıyor.

Tuğçe’ye yardımları için sonsuz teşekkür ediyor; Almanya’daki hayatını her anlamda dolu dolu geçirmesini diliyorum. Bakarsınız, bir sonraki yazımda da expat hayatıyla ilgili sohbetimize devam ederiz :)

Tuba Tuncer
Neden Blog yazıyor?
Management Trainee olarak BSH'de calışmaya başlamak ve bugüne kadar üç farklı ülkede BSH kültürünü yakından tanıma fırsatı bulmak, bu deneyimlerimi okuyucularla paylaşmak için yazıyorum.


Biyografi

Istanbul Özel Alman Lisesi’nden mezun olduktan sonra öğrenimime Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg’de (Almanya) Siyaset Bilimi ve Ekonomi alanlarında devam ettim.

Lisans programımın üçüncü yılında Erasmus bursu alarak bir sene süresince University of Sussex, Brighton’da (İngiltere) bulundum.

Enerji Politikası ve Enerji Ekonomisi alanlarında yüksek lisans tezlerimi yine Heidelberg Üniversitesi’nde tamamladim. 2011’de Controlling Management Trainee olarak işe başladım.

12 aylık programımda, 9 ay Münih’te (Almanya) sırasıyla Merkez Controlling, Küçük Ev Aletleri Ürün Divizyonu Controlling ve Çamaşır Ürün Divizyonu Controlling bölümlerinde ve 3 ay ise Lodz ‘da (Polonya) Bulaşık Makinesi Fabrikası Controlling bölümünde görev aldım.

Temmuz 2012’den beri görevimi Çerkezköy’deki BSH Küçük Ev Aletleri Fabrikası Controller’I olarak sürdürüyorum.

Temmuz 2012’den Mayıs 2013’e kadar Çerkezköy’deki BSH Küçük Ev Aletleri Fabrikası Controller’I olarak çalıştım. Şimdi ise, Controlling’in bana kattığı sayısal verileri analiz etme ve yorumlama yetilerimi kullanabileceğim “Satış Kanalları Analiz ve Geliştirme” pozisyonuna geçiyorum. Yeni pozisyonumda, bugüne kadar üretim kısmını tanıdığım şirketimin, iç ve dış pazarlardaki konumunu en etkili satış kanalımız olan bayiler yardımıyla yakından takip etme fırsatı bulacağım.

Yazdır
Makaleyi arkadaşlarınızla paylaşmak için mail adresi giriniz.
E-mail*
 
Makaleye puan verin ve yorum yapın (En fazla 300 kar.)
Yorumunuz moderatör onayından sonra yayınlanacaktır.
Ad Soyad *
E-mail *
Web Sitesi
300
ABONE OL RSS RSS E-Posta E-POSTA
BLOGERLARIMIZ (Alfabetik sıra)
İSTATİSTİK
2278 gündür yayında olan
BSH Blog'da
41 BSH Blogger'ı
114 makale yazdı,
6.465.101
kez okundu,
250 yorum aldı
Son Makaleler
10.01.2019 Hayatı kolaylaştırmanı ...
08.01.2019 Generation BSH bu yıl ...
11.12.2018 İnovasyonunuzu iletişi ...
11.12.2018 Gelecek, Kodlayanlara ...
Son Yorumlar
İş ve özel yaşama ait çok güzel yorumlar ve tespitler yapmış benim azimli ve çalışkan biricik kardeşim.Ben de bundan ...
Merhaba Sous vide poşetlerine ve vakumlama makinesine nereden ulasabiliriz
Etiketler
İnovasyon
Siemens
A+++
Gaggenau
Bosch
Enerji verimliliği
Kariyer
İnsan Kaynakları
Generation BSH
BSH
Gelecek
Teknoloji
Norbert Klein
Sürdürülebilirlik
Profilo
Çerkezköy
İletişim
Fatih Sultan Mehmet Mahallesi, Balkan Caddesi No:51 34771 Ümraniye, İstanbul – Türkiye
 
Telefon : +90 (216) 528 90 00
Fax :    +90 (216) 528 99 99
E-Mail :kurumsal.iletisim@bshg.com
Internet : https://www.bsh-group.com.tr
yüklenme süresi : sn.