| Şifremi Unuttum
BSH Türkiye'nin resmi blog sayfasına hoşgeldiniz
Enerji Verimliliği
Enerji verimliliğinde standartları biz belirliyoruz
Günümüzde enerji devriminin sadece bir düğmeye basarak gerçekleşmediğini görüyoruz.

Su ve elektrik tüketiminin azaltılması BSH Türkiye’nin uzun süredir önemle vurguladığı bir hedef. Türkiye’nin enerjide büyük ölçüde ithalata bağımlı olması ve elektrik talebinin giderek yükselmesi, enerji verimliliğini ülke ölçeğinde de kritik bir konu haline getiriyor.

 "Enerji verimliliğinde standartları biz belirliyoruz”

En güzel örnekler, zeolit bulaşık makinemiz ve ısı pompalı kurutucumuz.

2011’de dünyanın en düşük enerji sarfiyatlı ve en sessiz bulaşık makinesini ürettik. Yakın zamanda piyasaya sunduğumuz A+++ low-frost buzdolabı da bu sene en çok üzerinde duracağımız ürünler arasında.

Yalnızca tüketicilere enerji verimliliği yüksek ürünler sunmakla kalmıyor, enerji tasarrufu bilincini yaymaya da önem veriyoruz. Türkiye’de ev aletlerinin doğru kullanımı konusunda ciddi yetersizlikler olduğuna dikkat çekerek Tüketicileri bilgilendiriyor ve eğitiyoruz. Bulaşık makinesi kullanmaya çağıran kampanyamız da bunun bir parçası.

Halktaki genel kanının aksine, bulaşık makinelerinin elle yıkamaya kıyasla daha az su ve elektrik harcadığını anlatıyoruz. BSH Türkiye süper verimlilik portföyünde yer alan ev aletleri şu anda bile somut bir tasarruf potansiyeli sunuyor.Geçtiğimiz yıl içinde, süper verimlilik portföyümüzdeki ev aletleri ortalama kullanım süreleri boyunca Avrupa genelinde 1,87 milyar kilowatt saat elektrik tasarrufu sağladı.


Yaşam tarzlarını bütünleyen yenilikçi ürünler BSH Türkiye enerji verimliliğini önümüzdeki yıllarda da beyaz eşya alıcılarının tercihlerini etkilemeye devam edecek bir mega-trend olarak belirlemekte. Fakat kaynak tasarrufu sağlayan yeniliklerde lider pozisyonumuzu güçlendirirken, tüketicilerin bir ürünü cazip bulmasını sağlayan özellikleri de göz ardı etmiyoruz. Elektrikli ev aleti seçiminde mantık kadar duyguların da rolü var.

Üstün işlevsellik sunan teknolojileri ve estetik görünümde ifadesini bulan kaliteleriyle, BSH Türkiye markaları hem mantığa hem de duygulara hitap ediyor. Süper verimli ev aletleriyle kazanılan başarı Pazarın üst segmenti BSH Türkiye’nin belirgin şekilde güçlü bulunduğu bir alandır. 

Bu segmentte, eşine rastlanmayan bir tasarruf enerji verimliliği sunan ürünler özellikle olumlu bir gelişim sergilemiştir. Bu başarının da gösterdiği gibi, enerji verimliliği günümüzün bir konusudur ve BSH Türkiye ürünleri özellikle enerji verimliliği alanında tüm sektör için sürekli olarak yeni referans noktaları belirlemektedir.

Örneğin, şirketin bugünkü ürün gamında bulunan ürünler, 15 yıllık benzer ürünlere göre;

 - Buzdolabı ve soğutucularında yaklaşık %73, bulaşık makinelerinde %50, çamaşır makinelerinde ise %53
   enerji tasarrufu sağlandı.
 - Bulaşık makineleri %60, çamaşır makineleri ise %35 daha az su tüketiyor.
 - Fırınların elektrik sarfiyatı da 1999’dan bu yana %43 oranında azalmış bulunuyor.


 BSH Türkiye tarafından yürütülen geliştirme çalışmaları müşteriler tarafından kabul görmekte ve mesleki kuruluşlar ile iş ve politika dünyası tarafından da takdir edilmektedir. Bu başarı, prestijli “İklim ve Çevre için İnovasyon Ödülü” gibi alınan pek çok ödülle kanıtlanmıştır.

Enerji tasarrufu BSH Türkiye ürünlerinin ayırt edici özelliklerinin başında gelir.

Örneğin çamaşır makinelerimizin deterjan kilidi, gereğinden fazla deterjanın borulardan geçmesini ve kullanılmadan doğaya karışmasını engeller.

Avrupa Birliği ülkelerinde enerji tasarrufu sağlamak ve çevre kirliliğini azaltmak amacıyla uygulanan “Enerji Etiketi” 1998’den bu yana ürünlerimizin asgari kaynak kullanma özelliğini belgelemektedir.

 Ekonomik koşullar dolayısıyla tutumluluğun her zamankinden fazla önem kazandığı günümüzde, beyaz eşyada enerji tasarrufu olmazsa olmaz koşul haline gelmiştir. Sağlanabilecek en düşük enerji tüketimini simgeleyen “A Sınıfı Enerji Etiketi” ile BSH Türkiye, bu alanda da en gelişmiş ürünleri üretir.

Örneğin % 30 daha az enerji kullanan soğutucularımız “A Sınıfı Enerji Etiketi”ni taşır.
Sayılarla ve Örneklerle Enerji Verimliliği
  • Türkiye 2011’de toplam 228 milyar kWs enerji üretimi gerçekleştirilmiştir. 
  • Bu toplamın %12’si büyük ev aletleri tarafından tüketilmiştir. 
  • Hergün 24 saat calışan buzdolapları enerji tüketimi en yüksek beyaz eşya grubunu oluşturmaktadır. 
  • Halen evlerde kullanılan 24 milyon buzdolabından yaklaşık 15 milyonunun enerji verimliliği düşük modeller olduğu tahmin edilmektedir. 
  • Bu ürünlerin A+ veya A++ modellerle değiştirilmesi, sırasıyla Keban veya Atatürk barajlarının toplam üretimi kadar enerji tasarrufu sağlayabilecektir.  
  • Hepsinin yerine A+++ modellerin kullanılması durumunda ise, Keban barajında üretilen enerjinin iki katı elektrik tasarruf edilmiş olacaktır. 

Azımsanmayacak tasarruf tutarlarından söz ediyoruz. Üstün verimli beyaz eşyayı tercih ederek tüm tüketiciler iklimin korunmasına katkıda bulunabilirler. Onlara şimdiden teşekkür ediyoruz…
Yazdır
ABONE OL RSS RSS E-Posta E-POSTA
BLOGERLARIMIZ (Alfabetik sıra)
İSTATİSTİK
1975 gündür yayında olan
BSH Blog'da
41 BSH Blogger'ı
114 makale yazdı,
6.278.740
kez okundu,
237 yorum aldı
Son Makaleler
05.01.2018 Elveda geçen sene, mer ...
05.01.2018 Camı açın ve derin der ...
04.01.2018 Meğer hala ne çok doğr ...
04.01.2018 Mutluluğun Haritası
Son Yorumlar
ÜStad çok güzel yazmışsında keşke gerçektede öyle olsa. Çamaşır makinesiyle ilgili sıkıntım var. Hala çözülemedi ve ...
İnsanları, diğer canlılardan farklı olarak, bir şeyler icad etmeye iten en önemli faktör, meraktır demişti çok eskid ...
Etiketler
İnsan Kaynakları
Norbert Klein
Enerji verimliliği
Siemens
Teknoloji
Generation BSH
Gelecek
Profilo
BSH
Sürdürülebilirlik
Kariyer
Bosch
A+++
İnovasyon
Çerkezköy
Gaggenau
İletişim
Fatih Sultan Mehmet Mahallesi, Balkan Caddesi No:51 34771 Ümraniye, İstanbul – Türkiye
 
Telefon : +90 (216) 528 90 00
Fax :    +90 (216) 528 99 99
E-Mail :kurumsal.iletisim@bshg.com
Internet : https://www.bsh-group.com.tr
yüklenme süresi : sn.