| Şifremi Unuttum
BSH Türkiye'nin resmi blog sayfasına hoşgeldiniz
Sürdürülebilirlik
 
0 YORUM
2857 OKUNMA
Geleceğe Hazırlık
09.05.2018
Geleceğin olmazsa olmaz yetkinlikleri olan kodlama ve robotik gibi alanlarda beceri kazandırmak için çok etkin bir program kurguladık.
Richard Lewis tüm dünyayı gezdikten sonra insanları din ve milliyet gibi unsurların da ötesinde üç grupta toplayıp ayrıştırıcı niteliklerini tanımlayarak kendi adıyla anılan bir modelle anlatıyor.      

Bu modelde Türkler, genel olarak birçok şeyi aynı anda yapmaya meyilli, çoklu-aktif grupta yer alıyor.

Modeli doğrularcasına, kendimi bildim bileli birden fazla kitabı birlikte okuma eğiliminde olmuşumdur. Sürükleyici bir romanı okuduğum zamanlarda bile mutlaka yedeğinde başka birkaç kitap bulundurmuşumdur. Bu aralar ise şunları okuyorum: Homo Deus (Harari), Geleceğin Fiziği (Kaku) ve Whiplash (Howe ve Ito).    

Özellikle Homo Deus’un yazarı, Davos’taki konuşmasıyla uzun zamandır gündemde. Kitapları çok satanlar raflarına sığmayıp bazalara taşıyor. İnsan türünün geleceği üzerine kafa yorduğu kitabını, onlarca cümlenin altını çizerek ve geri dönüşler yaparak nihayet bitirebildim. Oldukça da etkilendim. Sizlere de izlemenizi öneririm, yukarıya linklerini ekledim. Ayrıca aşağıdaki fotoğrafa tıkayarak da izleyebilirsiniz.   Fizikçi Michio Kaku ise mevcut teknolojik gelişmeler ışığında, yakın bir gelecekte kan tahlili ve MR’ın telefon boyutunda cihazlarla yapılabilecek olması veya yapay zekânın insan beynini mutlaka geçeceği ve öngörülemez bir çağın başlayacağı gibi, gelecekte neler olabileceğine dair öngörülerde bulunuyor.    

Bir tarihçi olan Harari toplumsal öngörülerin Kaku’nun yaptıkları kadar kolay kestirilemeyeceğini söyleyip, aynı teknolojik gelişmelerin, geçmişte endüstri devriminde olduğu gibi, nasıl farklı toplumlar yarattığını örnekleriyle anlatıyor. Bu bakış açısıyla yeni nesilleri, kendilerini nelerin beklediğinden tamamen habersiz oldukları değil de birçok gelişmeye zaten hazır oldukları bir geleceğe hazırlama görevi bizlere düşüyor.  

Geleceği Kodlayanlar…İşte tam da bu nedenle ve sorumlulukla, biz de BSH olarak Geleceği Kodlayanlar projemizi hayata geçirdik. “Makers of Tomorrow – Yarını İnşa Edenler” sloganı ile Çerkezköy’deki Ar-Ge ve Fabrika alanımızda yöre çocuklarına ve öğretmenlerine #MakerLab felsefesini ve hareketini götürdük. Onlara atölyeler, eğitimler düzenledik. Geleceğin olmazsa olmaz yetkinlikleri olan kodlama ve robotik gibi alanlarda beceri kazandırmak için çok etkin bir program kurguladık. Çok olumlu geri dönüşler aldık.    

Harari’nin önemli tespitlerinden bir diğeri ise verinin hammadde ve enerjiden sonraki en kıymetli faktör olacağı.    

Son Facebook skadalı da gösterdi ki yalnızca sistemlere güvenmekle kalmayıp kişisel verilerimizi korumak için yeterli bilinçte olmamız ve gerekli hassasiyeti göstermemiz gerekli. Geleceğimizi emanet edeceğimiz yeni nesillere, ihtiyaç duyacakları yetkinliklerin yanında yeni tehditlerden nasıl korunacaklarını da öğretmeliyiz.  

Kısacası geleceğe hazırlık için yapacaklarımızın listesi epeyce uzun, ev ödevlerimiz oldukça fazla. Hepimize kolay gelsin diyor, yeni yazımda buluşmak üzere esenlikler diliyorum.    

Yakup Allak  
Network ve Tümleşik İletişim Uzmanı  


Yakup Allak
Network ve Tümleşik İletişim Uzmanı
 
>> Profilini incele
>> Yazarın diğer makaleleri
>> İletişim
Yazdır
Makaleyi arkadaşlarınızla paylaşmak için mail adresi giriniz.
E-mail*
 
Makaleye puan verin ve yorum yapın (En fazla 300 kar.)
Yorumunuz moderatör onayından sonra yayınlanacaktır.
Ad Soyad *
E-mail *
Web Sitesi
300
ABONE OL RSS RSS E-Posta E-POSTA
BLOGERLARIMIZ (Alfabetik sıra)
İSTATİSTİK
2278 gündür yayında olan
BSH Blog'da
41 BSH Blogger'ı
114 makale yazdı,
6.465.104
kez okundu,
250 yorum aldı
Son Makaleler
10.01.2019 Hayatı kolaylaştırmanı ...
08.01.2019 Generation BSH bu yıl ...
11.12.2018 İnovasyonunuzu iletişi ...
11.12.2018 Gelecek, Kodlayanlara ...
Son Yorumlar
İş ve özel yaşama ait çok güzel yorumlar ve tespitler yapmış benim azimli ve çalışkan biricik kardeşim.Ben de bundan ...
Merhaba Sous vide poşetlerine ve vakumlama makinesine nereden ulasabiliriz
Etiketler
Enerji verimliliği
A+++
Gaggenau
Norbert Klein
Bosch
Çerkezköy
Teknoloji
Sürdürülebilirlik
Siemens
Generation BSH
Gelecek
İnovasyon
BSH
Kariyer
Profilo
İnsan Kaynakları
İletişim
Fatih Sultan Mehmet Mahallesi, Balkan Caddesi No:51 34771 Ümraniye, İstanbul – Türkiye
 
Telefon : +90 (216) 528 90 00
Fax :    +90 (216) 528 99 99
E-Mail :kurumsal.iletisim@bshg.com
Internet : https://www.bsh-group.com.tr
yüklenme süresi : sn.