| Şifremi Unuttum
BSH Türkiye'nin resmi blog sayfasına hoşgeldiniz
Ürünler & İnovasyon
 
0 YORUM
1251 OKUNMA
Elveda geçen sene, merhaba yeni sene!..
03.01.2018
Türk yöneticinin tepkilerini Türkçe nidalarla gösterip, İngilizce başladığı cümleyi Rusça bitirmesini izlemek ilginç ve keyifli deneyimler yaşanmasına neden oluyor.
2017 başında, yılın son yazısını İstanbul'dan birkaç bin km uzakta bir otel lobisinde ve telefon ekranından yazacağım doğrusu pek aklıma gelmezdi.

Hayli geniş bir coğrafyaya dağılmış bölgemizin, merkez ülkesi olarak zaman zaman uzak, çok uzak ofislerimize de hizmet vermemiz gerekebiliyor.

Bu vesileyle geldiğim, elmanın ana vatanı soğuk Almatı (Almaty)'daki fazla sıcak ofise alışmam, Türkiye'deki ofislerle aynı standartta olmasından dolayı, çok zor olmadı.

Ofiste Rusça, İngilizce, Kazakça ve Türkçe karışık bir şekilde konuşuluyor.


Türk yöneticinin tepkilerini Türkçe nidalarla gösterip, İngilizce başladığı cümleyi Rusça bitirmesini izlemek ilginç ve keyifli deneyimler yaşanmasına neden oluyor. Bu vesileyle yeni mezunların, belki biraz konfor alanını bozan ama bir o kadar da geliştiren çok uluslu şirketlerde çalışma deneyimini kovalamasını öneririm…

Aradaki büyük zaman farkından dolayı Almanya'daki ekip arkadaşlarımızla denk düşürüp, toplantı, telecon yapmak için uğraşmalarımız da başlı başına bir serüvene dönüşüyor bazen. Çünkü biz günü bitirirken onlar yeni başlıyorlar. Dünyanın büyük bir bölümüne hizmet vermek üzere farklı bölgelere yayılmış günümüzün Global firmaları, iletişim ve bilişim teknolojileri olmaksızın bugünkü etkinlikte yönetilemezlerdi sanırım.

Özellikle ofiste, ağ bağlantısındaki performans sorununun insanların hayatını nasıl olumsuz etkilediğini görünce bunu bir kez daha anlamış oldum. IM (anlık mesajlaşma) uygulamasındaki aksaklıklar nedeni ile işini yapamadığını söyleyenler hiç de azınlıkta değildi. Artık e-posta iş yapmak için yeterli olmuyor. IM, ses-video konferans gibi araçlar çoktan hepimizin vazgeçilmezi durumunda.

Daha bunların hayatımızdaki yerini sorgulamayı bitirmemişken, 2017 birçok başka teknolojik yeniliği jet hızıyla hayatımıza soktu. AI, ML, AR, chatbot, drone, VR, IoT, blockchain vb. gibi terimler, biz IT çalışanlarının ve hatta diğer birimlerdeki arkadaşlarımızın da günlük konuşmalarına çoktan girdi.2017’de, Kripto paralar (cryptomoney) geniş kitleler tarafından en çok tartışılan konulardan biri oldu.

Dünya neredeyse “Bitcoin alanlar ve almadığı için hayıflananlar” olarak ikiye ayrıldı :)

Bazı ülkeler bu konuya diğerlerinden daha sıcak bakarken ki Kazakistan bunlardan biri, bazıları da kesin reddetme ve yasaklama, kötüleme halinde. Birçok konuda olduğu gibi bunda da kimlerin haklı olduğunu zaman gösterecek.

Tüm bu yeni teknolojiler için vazgeçilmez olan yegane şey; sağlam bir altyapı. Buradaki tecrübem ile bunu bir kez daha gördüm. Hiçbir ülke sağlam bir teknoloji altyapısı olmadan, üst yapılar kurup yeni çağ yarışına katılamayacak.

Yeni yılda herkesin, çılgın teknolojik yeniliklerden, kendisine faydalı olanları seçerek, harika deneyimler yaşamasını, hayatını kolaylaştırmasını diliyorum. 

Yeni bir yazıda görüşünceye kadar esen kalın. 

Yakup Allak
Network ve Tümleşik İletişim Uzmanı

Yakup Allak
Network ve Tümleşik İletişim Uzmanı
 
>> Profilini incele
>> Yazarın diğer makaleleri
>> İletişim
Yazdır
Makaleyi arkadaşlarınızla paylaşmak için mail adresi giriniz.
E-mail*
 
Makaleye puan verin ve yorum yapın (En fazla 300 kar.)
Yorumunuz moderatör onayından sonra yayınlanacaktır.
Ad Soyad *
E-mail *
Web Sitesi
300
ABONE OL RSS RSS E-Posta E-POSTA
BLOGERLARIMIZ (Alfabetik sıra)
İSTATİSTİK
2311 gündür yayında olan
BSH Blog'da
41 BSH Blogger'ı
114 makale yazdı,
6.483.714
kez okundu,
250 yorum aldı
Son Makaleler
10.01.2019 Hayatı kolaylaştırmanı ...
08.01.2019 Generation BSH bu yıl ...
11.12.2018 İnovasyonunuzu iletişi ...
11.12.2018 Gelecek, Kodlayanlara ...
Son Yorumlar
İş ve özel yaşama ait çok güzel yorumlar ve tespitler yapmış benim azimli ve çalışkan biricik kardeşim.Ben de bundan ...
Merhaba Sous vide poşetlerine ve vakumlama makinesine nereden ulasabiliriz
Etiketler
BSH
Çerkezköy
Generation BSH
Teknoloji
Gaggenau
A+++
Kariyer
Gelecek
Enerji verimliliği
Bosch
İnsan Kaynakları
Siemens
Sürdürülebilirlik
Profilo
İnovasyon
Norbert Klein
İletişim
Fatih Sultan Mehmet Mahallesi, Balkan Caddesi No:51 34771 Ümraniye, İstanbul – Türkiye
 
Telefon : +90 (216) 528 90 00
Fax :    +90 (216) 528 99 99
E-Mail :kurumsal.iletisim@bshg.com
Internet : https://www.bsh-group.com.tr
yüklenme süresi : sn.