| Şifremi Unuttum
BSH Türkiye'nin resmi blog sayfasına hoşgeldiniz
Ürünler & İnovasyon
 
1 YORUM
8369 OKUNMA
Müşteri Deneyimi
08.12.2016
Günümüz müşterisi hep daha hızlıyı bekliyor. Hangi alanda olursak olalım, hepimizin buna odaklanması gerekiyor…
Müşteri Deneyimi (CX / Customer Experience)

Önceki yazımda yeni nesil müşterilerin ürün beklentileri konusuna değinmiştim. Bu kez biraz da kişisel tecrübelerimden yola çıkarak, “müşteri deneyiminden” ve  hizmet beklentilerine değinmek istiyorum.


Müşteri deneyimi denince son dönemin özellikle perakende sektöründeki gözde terimlerden omni-channel’i duyduğunuzu tahmin ediyorum. Kavram, müşterilerle değişik kanallardan iletişim kurulması anlamındaki multi-channel’dan (çoklu kanal) farklı olarak aynı müşteri ile mümkün olan tüm kanallardan bütünleşik/entegre ve aynı biçimde iletişim kurmak anlamına geliyor ve biraz da müşterinin ne hissettiği ile ilgileniyor.

Omni-Channel


Müşteriye bütünleşik satın alma deneyimi yaşatmak olarak da anlayabileceğimiz omni-channel yaklaşımında esas olan desktop’tan, interaktif herhangi bir yerdeki herhangi bir ekrandan ya da mobil bir cihazdan (saat, giyilebilir teknolojinin herhangi bir ürünü vb.), telefondan, mağazadan vb. her yerden, aynı ve entegre biçimde müşteriye en iyi, hızlı, kolay alıveriş yaptırabilmek hedefleniyor.

Burada önemli olan muli-channel ile omni-channel’i birbirine karıştırmamak.
 
Çünkü omni-channel’ın içinde de multi-channel/çoklu-kanal var. Omni-channel farkı; tüm bu kanalların birlikte, entegre/bütünleşik biçimde çalışması.

Şöyle açıklayayım;
Harika bir mobil pazarlama uygulamanız, şahane sosyal medya kampanyalarınız ve mükemmel bir web siteniz olabilir. Eğer bunların hepsi birbiri ile etkileşim içinde ve bütünleşik çalışmıyorsa bu omni-channel değil, multi-channel’dır.

Sık karşılaşılabilecek bir örnek olarak da şunu irdeleyebiliriz; eğer internet’ten aldığımız uçak biletimizi aynı satış kanalından veya telefonla değiştiremiyor ve ille de satış ofisine yönlendiriliyorsak burada omni-channel’dan söz edemeyiz. Sadece multi-channel vardır diyebiliriz.

Müşteri deneyiminde kişisellik ve içtenlik yeni trend…Müşterisini tanıyan ve onun tercih ettiği kanaldan kendisiyle iletişim kurmaya çalışan firma sayısı hala çok az. Ancak firmalarda teknolojik alt yapı ve insanların yetkinlikleri geliştikçe hızla aratacağı da bir gerçek.

Otomatik üretilmiş bir doğum günü iletisiyle Ayşe Hanım’ın posta kutusunu doldurmaktansa, ona özel, samimi içerikler yollamanın çok daha iyi etki yaratacağını artık kimse tartışmıyor. Dijital çağda firmaların, başarılı müşteri deneyimleri oluşturmaları için telefonda anket yapmak veya Web’de çevrimiçi mağaza açmaktan daha fazlasına ihtiyaçları var.

Sosyal medya üzerinden bir iletişim başlatan ve sonraki birkaç saat içinde geri dönüş alamayan müşteri, firmanın çağı yakalamakta zorlandığını düşünebilir. Kısacası günümüz müşterisi hep daha hızlıyı bekliyor. Hangi alanda olursak olalım, hepimizin buna odaklanması gerekiyor.


 
Sonuç olarak müşterilerin tercih ettikleri kanallara saygı gösterip, her birine özel çözümler sunmak elbette ki kolay değil, ancak yapılması şart. İşte bu yüzden BSH olarak tüm süreçlerde ve müşteri ile karşılaştığımız her noktada, analog/dijital bütün kanallarda  tüketici odaklı olmak ve olumlu müşteri deneyimleri yaratmak için dijital dönüşüm yolunda, omni-channel yaklaşımında ilerlemek üzere yoğun çaba sarf ediyoruz. Etmeyi de sürdüreceğiz hem de her gün, hep daha da iyisini yaparak…

Yeni bir yazıda buluşmak üzere, bol okumalar ve mutlaka yazmalar dilerim.


Yakup Allak

Network ve Tümleşik İletişim Uzmanı 


Yakup Allak
Network ve Tümleşik İletişim Uzmanı
 
>> Profilini incele
>> Yazarın diğer makaleleri
>> İletişim
Yazdır
Makaleyi arkadaşlarınızla paylaşmak için mail adresi giriniz.
E-mail*
 
Yakup Allak
Gartnerın düzenlediği CX Zirvesi için hazırlanmış güzel bir infografiğe buradan ulaşabilirsiniz: http:www.gartner.combinariescontentassetseventskeywordscrmcrm18igartner-cx-success-infographic_v3.pdf
430 Gün Önce
Makaleye puan verin ve yorum yapın (En fazla 300 kar.)
Yorumunuz moderatör onayından sonra yayınlanacaktır.
Ad Soyad *
E-mail *
Web Sitesi
300
ABONE OL RSS RSS E-Posta E-POSTA
BLOGERLARIMIZ (Alfabetik sıra)
İSTATİSTİK
1975 gündür yayında olan
BSH Blog'da
41 BSH Blogger'ı
114 makale yazdı,
6.278.724
kez okundu,
237 yorum aldı
Son Makaleler
05.01.2018 Elveda geçen sene, mer ...
05.01.2018 Camı açın ve derin der ...
04.01.2018 Meğer hala ne çok doğr ...
04.01.2018 Mutluluğun Haritası
Son Yorumlar
ÜStad çok güzel yazmışsında keşke gerçektede öyle olsa. Çamaşır makinesiyle ilgili sıkıntım var. Hala çözülemedi ve ...
İnsanları, diğer canlılardan farklı olarak, bir şeyler icad etmeye iten en önemli faktör, meraktır demişti çok eskid ...
Etiketler
Gelecek
İnovasyon
Teknoloji
Çerkezköy
Kariyer
Profilo
Generation BSH
A+++
Sürdürülebilirlik
Norbert Klein
BSH
Enerji verimliliği
İnsan Kaynakları
Bosch
Siemens
Gaggenau
İletişim
Fatih Sultan Mehmet Mahallesi, Balkan Caddesi No:51 34771 Ümraniye, İstanbul – Türkiye
 
Telefon : +90 (216) 528 90 00
Fax :    +90 (216) 528 99 99
E-Mail :kurumsal.iletisim@bshg.com
Internet : https://www.bsh-group.com.tr
yüklenme süresi : sn.