| Şifremi Unuttum
BSH Türkiye'nin resmi blog sayfasına hoşgeldiniz
 
29.06.2018
2018 İlk Yarı Deneyim ve Kazanımlarım…
Hayatımızdaki gereksiz yüklerden arınıp, odaklanma gücümüzü arttırıp, az varlıkla çok daha kaliteli, işlevsel ve çok daha anlamlı bir yaşam sürmemiz mümkün mü?
>> DEVAMI
Fırında yoğurt yapmak mı?
Fırında yoğurt yapmak mı?
Fırında yoğurt yapmak mı? Daha neler …dediğinizi duyar gibiyiz.

Çocukluğumuzda annelerimizin, kalan yoğurttan 2-3 kaşık alıp pişirilip ılıtılmış süte katarak, mutfağın bir köşesinde sarıp sarmalayıp yaptığı yoğurtların tadı hala damağımızdadır.

Bizlere marketlerden hazır yoğurt almak en hızlı ve kolay çözüm gibi gözükür. Doğru aromayı yakalamak adına bir çok markayı denesek de çocukluğumuzdaki o damak tadına ulaşmak pek çoğumuz için mümkün olmaz.

Doğal gıdalara ve doğaya dönüşün yaşandığı günümüzde, siz de yoğurdunuzu evinizde kendiniz yapabilirsiniz. Bunun için ısısından ve süresinden emin olabileceğiniz daha kontrollü şartları size sunan fırınlarımızı kullanabilirsiniz.Hazırlanışı:

İhtiyacınız olan ilk etapta süt ve yoğurt mayası.

Yoğurt inek, manda, koyun ve keçi gibi hayvanların sütlerinden yapılabilir. Makbul olanı güvenebileceğiniz bir üreticinin günlük sütünü taze olarak alıp pişirmenizdir. Sütü kaynayınca altını kısıp 15 dk kadar daha karıştırarak pişirmeye devam etmeniz ve 45-50 dereceye dek soğutmanız daha kıvamlı yoğurt elde etmenizi sağlar. Sütün mayalanması için gerekli ısıya ulaşıp ulaşmadığını ölçmek için ısıölçer kullanabilirsiniz. Yoksa el bileğinizin içine kaşıkla mayalanmış sütten döktüğünüzde ısıdan yanmayacak kadar sütün ılık olduğunu hissederseniz sütünüz mayalamak için uygun ısıya gelmiş demektir. 

Kullanacağınız yoğurt mayası mümkünse taze ve katı yapılı ev yoğurdu veya güvendiğiniz, tadını sevdiğiniz bir üreticinin yoğurdu olabilir. Mayalık yoğurt miktarı olarak süt litresi başına 2 yemek kaşığı kullanabilirsiniz.

Ilık sütten ayrı bir kaseye 1 kepçe kadar koyup içine yoğurt mayası ekleyip karıştırın. Bunu da kalan süte ekleyip tekrar karıştırın. Karışımı bekletmeden cam veya  toprak güveç kaplarına  bölün. Üzerlerini hafifçe aralık kalacak şekilde birer kapak veya streç folyo ile örtüp fırınınızın en alt rafına koyacağınız ızgara teli üstüne dizin.

Fırın ısısını 50 dereceye, konumunu da
 statik veya 3D konumuna getirin. Yoğurdunuz 6 ila 8 saat içerisinde hazır olur. Kapaklarını üzerinden alıp sarsmadan buzdolabına koyup 1 gece dolapta bekletin. Sonra üzerlerini kapatın. Bu sayede güzelce havalanmış ve kıvamlanmış bir yoğurt elde edersiniz.

Püf noktası:
Süt ve ortam ısısı çok sıcak olursa yoğurt sulanır ve kıvamı kesilir. Üzeri hafif aralık bırakılırsa daha iyi havalanır ve kıvamlanır.

Yoğurt Hakkında Genel Bilgiler:
Gıda Maddeleri tüzüğüne göre:“ Yoğurt, en az 90 °C’ de ısıtılıp mayalanma derecesine kadar soğutulmuş sütün, yoğurt mayası katılarak laktik asit mayalanmasına tabii tutulmasıyla elde edilen özel kıvamdaki süt ürünüdür” olarak tanımlanmıştır.

10. Asırda yazılmış “Divanı Lügatı Türk” de bahsi geçen yoğurt binlerce yıldan beri Türk ülkelerinde işlenmektedir. Toplumumuzun beslenmesinde önemli yeri olan bir süt ürünüdür. Türk icadı olarak adını tarihe yazdırmıştır.

Sütü sindirmekte güçlük çekenlerin bile kolayca tüketebileceği yoğurdun besin değeri süte göre daha yüksek ve doyurucudur. Sindirimi düzenleyici yapısı ve birçok hastalık için şifa kaynağı olarak kullanılması ile sağlıklı beslenme programlarının her zaman bir parçası olmuştur. Kolesterolü düşürücü ve kan şekerini dengeleyici etkiye sahiptir. Aynı zamanda zengin bir karbonhidrat(laktoz), protein, yağ, vitamin, kalsiyum ve fosfor kaynağıdır. 

Yazdır
ABONE OL RSS RSS E-Posta E-POSTA
BLOGERLARIMIZ (Alfabetik sıra)
İSTATİSTİK
2311 gündür yayında olan
BSH Blog'da
41 BSH Blogger'ı
114 makale yazdı,
6.483.707
kez okundu,
250 yorum aldı
Son Makaleler
10.01.2019 Hayatı kolaylaştırmanı ...
08.01.2019 Generation BSH bu yıl ...
11.12.2018 İnovasyonunuzu iletişi ...
11.12.2018 Gelecek, Kodlayanlara ...
Son Yorumlar
İş ve özel yaşama ait çok güzel yorumlar ve tespitler yapmış benim azimli ve çalışkan biricik kardeşim.Ben de bundan ...
Merhaba Sous vide poşetlerine ve vakumlama makinesine nereden ulasabiliriz
Etiketler
Sürdürülebilirlik
Gaggenau
İnovasyon
A+++
Kariyer
Profilo
Norbert Klein
Enerji verimliliği
Bosch
İnsan Kaynakları
Siemens
Gelecek
Çerkezköy
BSH
Generation BSH
Teknoloji
İletişim
Fatih Sultan Mehmet Mahallesi, Balkan Caddesi No:51 34771 Ümraniye, İstanbul – Türkiye
 
Telefon : +90 (216) 528 90 00
Fax :    +90 (216) 528 99 99
E-Mail :kurumsal.iletisim@bshg.com
Internet : https://www.bsh-group.com.tr
yüklenme süresi : sn.