| Şifremi Unuttum
BSH Türkiye'nin resmi blog sayfasına hoşgeldiniz
 
29.06.2018
2018 İlk Yarı Deneyim ve Kazanımlarım…
Hayatımızdaki gereksiz yüklerden arınıp, odaklanma gücümüzü arttırıp, az varlıkla çok daha kaliteli, işlevsel ve çok daha anlamlı bir yaşam sürmemiz mümkün mü?
>> DEVAMI
Stratejik Yetenek Yönetimi
Global Yetenek Yönetimi
BSH Stratejik Yetenek Yönetimi Başkanı Brigitte Steuck ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik...

Brigitte Steuck kimdir?

 


  • BSH'de mesleki eğitimden sonra işe başlamıştır
  • İK bölümüne geçmeden önce satış ve kontrolling bölümlerinde çalışmıştır
  • Çalışırken iktisat eğitimine devam etmiştir
  • İK bölümünde çeşitli görevlerde bulunmuştur: Giriş Programları Yöneticisi, Personel Müdürü ve Çalışan Gelişim Uzmanı

“BSH'de ve özellikle de İK bölümündeki uzun çalışma hayatım boyunca uluslararası çalışma ve işbirliği anlayışına dayalı değişimin bir parçası olmaktan gurur duyuyorum."


İşte 
Brigitte Steuck röportajı... 

 

Yeteneği global olarak yönetmek ne anlama gelir ve neden önemlidir?

BSH, başarılı bir küresel oyuncu ve cazip bir işveren. Çalışanlarımız, başarımızın temelini oluşturuyor. Bu konumumuzu korumak için sürekli olarak işgücü piyasasının mevcut gelişimini ve gelecekteki çalışanlarımızın profillerini etkileyen sosyal eğilimler üzerinde odaklanıyoruz. Şu anda küresel işgücü piyasasında köklü bir değişiklik görülmektedir ve buna uyum sağlamamız gerekiyor. Ayrıca yetenek olarak konumladığımız tüm çalışanlarımızın farkında olmak zorundayız. Yani bu kişiler kimlerdir, potansiyelleri nedir, BSH'nin başarısına katkıda bulunmak için atanabilecekleri en uygun görev hangisidir gibi sorulara yanıt bulmamız gerekiyor. Yeteneklerin BSH şirketleri bazında yönetimi, "BSH'de Yetenek Yönetimi" nin arkasındaki unsurdur.

BSH'de Kurumsal Yetenek Yönetimi'nin kapsamı nedir?

Yetenek Yönetimi, dünya çapında BSH'nin bütün bölgelerini ve esas olarak BSH'nin bütün çalışanlarını kapsar. Bu, bütün bölgelerde ve bütün hiyerarşik düzeylerde dahili yetenekli çalışanları belirlemek istediğimiz anlamını taşımaktadır. Uluslararası düzeyde ülkeler arasında gelişim ve BSH'deki önemli kadroların doldurulması amacıyla bu süreci, sistem tabanlı bir küresel yaklaşımla destekliyoruz. Çeşitli ülkelerdeki yerel İK bölümlerindeki meslektaşlarımızla birlikte ilgili süreçleri idare ediyoruz. Bu şekilde personele ilişkin bütün önemli verileri, tek sistemli bir platformda "Kurumsal Hedef Grubu" olarak elde ediyoruz. Bu, Kurumsal Yetenek Yönetimi'nin gerçek kapsamıdır.

BSH'nin Kurumsal Yetenek Yönetimi tarzını/yöntemini nasıl tanımlarsınız?

Yetenek Yönetimi kavramı üzerinde çalışmaya başladığımızda en büyük güçlük, küresel olarak düşünmekti.  BSH'nin her şirketinde yetenekli kişiler olduğunu, yurt dışında çalışmak istediklerini ve bu potansiyele sahip olduklarını elbette biliyorduk. Asıl soru şuydu: Bu kişileri nasıl belirleyeceğiz? Temel yanıt, bütün ülkelerin yıllık çalışan diyalogu gibi Yetenek Yönetimi uygulamalarına ilişkin standartlaştırılmış süreçler ve tasarımları kullanmaları gerektiğiydi. Bu şekilde sonuçların küresel olarak karşılaştırılması mümkün oluyordu.

Aşmamız gereken ikinci güçlük ise bu kişilerin, boş bir kadroya atama yapmaları gereken İK bölümü ve yöneticiler için görünür olmalarını sağlamaktı. Bu nedenle mevcut yerel çalışan  sistemlerine ilave olarak İK konusunda uluslararası erişime açık bir veri tabanı oluşturduk. 

Son olarak Yetenek Yönetimi'mizin başarısı için bütün yöneticiler ve çalışanlarla iletişim büyük önem taşımaktadır. Dünya çapında sağlanan eğitimler, BSH'nin başarısı için uluslararası düzeyde kişilerin geliştirilmesi gereksinimini açıklamaktadır. Bu, devam eden bir süreçtir.

Dünya çapında BSH'deki Kurumsal Yetenek Yönetimi uygulamaları nelerdir veya bunlardan bazı örnekler verebilir misiniz?

BSH'de başarılı yetenek yönetimi konusunda çok çeşitli örnekler var. Uluslararası yetenek havuzlarımızdan birinin üyesi olmak ve çeşitli ülkelerde çalışma imkanı bulmak mümkün. Oluşturulmuş model sistemli bir yaklaşımın ürünüdür ve bu sayede gün geçtikçe daha geniş yetenek havuzlarımız olacaktır. Örneğin şu anda BSH Almanya’da, Uluslararası Yetenek Havuzunun BSH Türkiye’den bir üyesi çalışmaktadır. Bu meslektaşımız, başarılı kariyerindeki gelecek adımı, Çin'deki fabrikalarımızdan birinde üst düzey bir görevi üstlenerek atacaktır. 

Yetenek Yönetimi konusundaki kısa ve uzun vadeli hedefleriniz nelerdir?

Gelecek yıllarda İK bölümünde süreçlerimizi dahili olarak güçlendirirken yöneticilerimizi eğitmeye devam edeceğiz. Uzun dönemde ise yerel yetenek yönetiminde de sistem platformu yaklaşımını kullanmayı düşünüyoruz.
Yazdır
ABONE OL RSS RSS E-Posta E-POSTA
BLOGERLARIMIZ (Alfabetik sıra)
İSTATİSTİK
2311 gündür yayında olan
BSH Blog'da
41 BSH Blogger'ı
114 makale yazdı,
6.483.718
kez okundu,
250 yorum aldı
Son Makaleler
10.01.2019 Hayatı kolaylaştırmanı ...
08.01.2019 Generation BSH bu yıl ...
11.12.2018 İnovasyonunuzu iletişi ...
11.12.2018 Gelecek, Kodlayanlara ...
Son Yorumlar
İş ve özel yaşama ait çok güzel yorumlar ve tespitler yapmış benim azimli ve çalışkan biricik kardeşim.Ben de bundan ...
Merhaba Sous vide poşetlerine ve vakumlama makinesine nereden ulasabiliriz
Etiketler
Enerji verimliliği
Sürdürülebilirlik
Gaggenau
Norbert Klein
İnsan Kaynakları
Bosch
Siemens
Profilo
Gelecek
İnovasyon
BSH
Çerkezköy
A+++
Generation BSH
Kariyer
Teknoloji
İletişim
Fatih Sultan Mehmet Mahallesi, Balkan Caddesi No:51 34771 Ümraniye, İstanbul – Türkiye
 
Telefon : +90 (216) 528 90 00
Fax :    +90 (216) 528 99 99
E-Mail :kurumsal.iletisim@bshg.com
Internet : https://www.bsh-group.com.tr
yüklenme süresi : sn.