| Şifremi Unuttum
BSH Türkiye'nin resmi blog sayfasına hoşgeldiniz
 
29.06.2018
2018 İlk Yarı Deneyim ve Kazanımlarım…
Hayatımızdaki gereksiz yüklerden arınıp, odaklanma gücümüzü arttırıp, az varlıkla çok daha kaliteli, işlevsel ve çok daha anlamlı bir yaşam sürmemiz mümkün mü?
>> DEVAMI
Proje Öğrencimiz ile Röportaj
Bir MIS*li BSH’de ne yapar?
Özlem Uçak, Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri (*Management Information Systems – Yönetim Bilişim Sistemleri) son sınıf öğrencisi. Haftada 3 gününü IT ekibiyle beraber SAP projelerinin peşinde koşarak BSH’de geçiriyor. Özlem’le BSH’deki proje öğrenciliği sürecini ve SAP dünyasını konuştuk.

SAP’nin devasa dünyasını BSH’de keşfettim…

MIS okuyan bir öğrenci olarak, SAP fazlaca aşina olduğum bir konuydu aslında; ancak uygulamaya yönelik olarak okulda yapabildiğimiz herhangi bir şey yoktu. Hep merak ettiğim ve yakından görmek istediğim bir alan olarak aklımda duruyordu. BSH’de proje stajına başlayarak SAP CRM dünyasına da adım atmış oldum ve SAP hakkında bilmediğim ne kadar çok şey olduğunu fark ettim.

Önce kitaplar, sonra eğitimler…

İlk 3 ay boyunca işin kütüphanesine daldım denilebilir. Bir sürü kaynak taradım, okumalar yaptım.

SAP‘yi biraz kavrayınca, CRM boyutunu araştırmaya başladım. Servis ve pazarlama modülleri hakkında bilgi sahibi olmak istedim. Araştırma döneminin ardından eğitimler başladı ve pratikte işlerin nasıl yürüdüğünü görme şansım oldu. BSH’de oldukça büyük bir IT ekibi var. Yeni işe başlayan çalışanların katıldığı teknik eğitimlere ben de katıldım. Geçenlerde JAVA eğitimine katıldım mesela. JAVA eğitimi ne işe yarayacak derseniz, ilerisi için SAP’de mobil tarafa geçmek gibi bir düşünce var J Yakın bir zamanda da Proje Yönetimi eğitimine gideceğim. Eğitim olunca hiç kaçırmam J BSH’de staja başladığım günden bu yana çok fazla şey öğrenme imkanı buldum.

İlk başlarda proje dökümanlarının farklı dillere çevrilmesi aşamasında Almanya’daki ekipte çalışan kişilerle iletişim içerisinde oldum.

BSH çalışanına sunduğu global çalışma ortamını proje

öğrencilerine de sunuyor. Proje öğrencisi olarak mesaiye kaldığım zaman bile oldu J O kadar işin içerisine dahil edildim yani.

Çok heyecanlıyız. Bu heyecanı paylaşmak benim için de çok güzel…

Başlangıçta normal olarak çok sorumluluk almıyordum ama şimdi bir proje içerisinde ben de emek sarf ediyorum. Bu da beni daha da mutlu ediyor tabii. Çünkü ben emek verdikçe, sahiplendikçe daha da mutlu oluyorum. Benim çalıştığım CIT-CMC  IT ekibi SAP CRM modülünün servis ve pazarlama projelerinin ülkelere entegrasyonundan sorumlu. Bu iki projede de görev alıyorum. Özellikle testlerde çok fazla görev alarak başladım, bu da projelerde SAP CRM ile yapılması istenenleri anlamama yardımcı oldu. Testlere başladıktan sonra test ettiğim süreçlerin ayarlamalarının sistemde nasıl olduğunu öğrendim. Mesala ilk önce servis projesinin Web kısmında garanti paketlerinin testlerini yaptım, sonra da sistem tablolarında bu garanti paketlerinin tanımlamalarının nasıl yapıldığını öğrendim, dolayısıyla hem süreçleri hem de süreçlerin sistemde ayarlamalarını İsviçre rolünü test ederek öğrendim. SAP CRM projesi çok büyük bir proje. Şu an pazarlama projesinde canlıya alınırken benim de dahil olduğum  5-6 ülke var. Hem Avrupa hem Asya tarafında projeler canlıya geçiyor.  Şimdi ise servis projesinde  İsviçre’yi ilk defa bizim ekibimiz büyük sorumluluk alarak canlıya geçiriyor. CIT-CMC  ekibi olarak çok heyecanlıyız o yüzden. Bu heyecanı paylaşmak benim için de çok güzel. 

BSH’yi hep duyuyordum…

Ben aslında burayı çok önceden beri biliyorum. Çerkezköy’de ve Almanya’da mühendis olarak çalışan tanıdıklarım var. Ben de Kırklarelili’yim, çok yakınız Çerkezköy’e. Tanıdığım çalışanların çok mutlu olduklarını biliyorum. Biri 15 yıldır, diğeri de 5-6 yıldır çalışıyor. Sen de bizim şirkete başvur, derlerdi hep. Ben de 3. sınıfta Erasmus ile Almanya’ya gitmiştim. Sonra Almanya’dan döndüm,  SAP istiyorumdedim, proje stajı ilanınızı gördüm, başvurdum J

BSH’de IT sadece masa başı değil…

Hani IT ortamı vardır ya, insanlar birbiriyle konuşmaz, iletişim kurmaz, herkes aslında bilgisayarının başındadır ve çok fazla konuşulmaz. Ben de böyle şeylerden korkuyordum açıkçası buraya gelmeden önce, acaba çok fazla konuşulmuyor mu diye J Ama buraya geldiğimde farklı takımlarda olsak bile çok kişiyle iletişim kurdum ve çok güzel ilişkilerim var burada. Bunlar da benim buraya bağlanmama sebep oldu.

Son olarak bir Proje Öğrencisi’nin gözünden şunu söyleyebilirim:

BSH çok güçlü bir firma. Türkiye’deki  IT ekibi de çok güçlü. Mesela bir grup şu an Güney Afrika’da, oradaki projeyi canlıya almaya gittiler. Bu çok güzel bir şey bence. Türkiye’de çalışan bir BSH’li olarak iş yapmak için Güney Afrika’ya gidiyorsunuz. Bence heyecan verici. Yazdır
ABONE OL RSS RSS E-Posta E-POSTA
BLOGERLARIMIZ (Alfabetik sıra)
İSTATİSTİK
2278 gündür yayında olan
BSH Blog'da
41 BSH Blogger'ı
114 makale yazdı,
6.465.109
kez okundu,
250 yorum aldı
Son Makaleler
10.01.2019 Hayatı kolaylaştırmanı ...
08.01.2019 Generation BSH bu yıl ...
11.12.2018 İnovasyonunuzu iletişi ...
11.12.2018 Gelecek, Kodlayanlara ...
Son Yorumlar
İş ve özel yaşama ait çok güzel yorumlar ve tespitler yapmış benim azimli ve çalışkan biricik kardeşim.Ben de bundan ...
Merhaba Sous vide poşetlerine ve vakumlama makinesine nereden ulasabiliriz
Etiketler
Çerkezköy
Siemens
Sürdürülebilirlik
Bosch
Kariyer
Generation BSH
İnsan Kaynakları
Norbert Klein
İnovasyon
Teknoloji
Gelecek
Profilo
BSH
Gaggenau
Enerji verimliliği
A+++
İletişim
Fatih Sultan Mehmet Mahallesi, Balkan Caddesi No:51 34771 Ümraniye, İstanbul – Türkiye
 
Telefon : +90 (216) 528 90 00
Fax :    +90 (216) 528 99 99
E-Mail :kurumsal.iletisim@bshg.com
Internet : https://www.bsh-group.com.tr
yüklenme süresi : sn.