| Şifremi Unuttum
BSH Türkiye'nin resmi blog sayfasına hoşgeldiniz
 
29.06.2018
2018 İlk Yarı Deneyim ve Kazanımlarım…
Hayatımızdaki gereksiz yüklerden arınıp, odaklanma gücümüzü arttırıp, az varlıkla çok daha kaliteli, işlevsel ve çok daha anlamlı bir yaşam sürmemiz mümkün mü?
>> DEVAMI
Expat Olmak
Expat Olmak...
BSH Almanya Soğutucu Geliştirme Merkezi’ndeki görevinin ardından Türkiye’ye dönen Birtan Sert ile 3,5 yıl süren expatlık macerasını ve global yetenek yönetimini konuştuk!BSH kariyerinize nasıl başladınız?

-        Mezuniyetin ardından 2005 yılında Soğutucu Geliştirme laboratuvarında  Test Mühendisi olarak BSH’de çalışmaya başladım. Benim göreve başladığım dönemde BSH Türkiye fabrikalarında A-cool cihazlarının testleri yapılıyordu. Üç buçuk yıl boyunca bu yeni oluşumun içerisinde olma şansı buldum. Sonrasında da expat olarak Almanya maceram başladı.

Almanya’ya gitme fikri nasıl oluştu?

-        BSH’nin Giengen’deki fabrikasında Nofrost soğutucu geliştirme bölümünde bir pozisyon oluştuğunu duydum. O dönem BSH’nin tüm Nofrost projeleri Almanya’dan çıkıyordu. Buradaki yöneticilerime yurtdışı tecrübesi edinmek istediğimden bahsettim, onlar da beni desteklediler. Böylece 2008’in Aralık ayında BSH Almanya’da çalışmaya başladım.

Expatlık tecrübesi bir Ar-Ge çalışanı olarak size neler kattı?

-        Almanya’da da geliştirme mühendisi olarak çalıştım. BSH’nin Çin ve İspanya gibi farklı ülkelerindeki soğutucu geliştirme faaliyetlerine Giengen’den destek verdim. En büyük şansım üç sene kadar süren tek kapılı Nofrost soğutucu geliştirme projesinin tüm süreçlerinde aktif rol alabilmek oldu.

Türkiye’ye geri dönüşünüz nasıl gerçekleşti?

-        Türkiye’de geliştirme merkezi kurulmasına yönelik projelerden haberdar oldum.  BSH geliştirme alanında Almanya merkezli iş yapan bir organizasyondu. Şu an Türkiye’de ve Çin’de de soğutucu geliştirme merkezlerimiz var. BSH Türkiye’nin tüm süreçlere hakim bir geliştirme merkezi olması başlı başına bir proje. Burada gerçek bir Ar-Ge süreci yürütülüyor. Bu gelişmeler beni heyecanlandırdı, Almanya’daki ve Türkiye’deki yöneticilerle konuşup, Türkiye’deki çalışmalara destek vermek istediğimi söyledim.

Türkiye’deki Ar-Ge çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

-        BSH Türkiye’nin Ar-Ge vizyonu tam bağımsız bir geliştirme merkezi kurmak diyebiliriz. Sıfırdan bir cihaz geliştirebilen bir merkez olmak için çalışıyoruz. Bir ürünün a’dan z’ye geliştirildiği tam bağımsız bir geliştirme merkezi olma ve 2015’te burada yaratılan bilgiyle bir cihaz üretme hedefimiz var. 

Farklı iki ülkedeki BSH şirketlerinde çalışmış biri olarak BSH’deki çalışma ortamı hakkında neler söyleyebilirsiniz?

-        Almanya’ya gitme sürecimde kendi yöneticim bana inanılmaz destek verdi. Aynı şekilde Türkiye’ye dönerken de oradaki yöneticiler desteklediler. Yöneticilerin kişisel gelişiminiz konusunda destekleyici olduklarını söyleyebilirim. Özellikle geliştirme alanında Türkiye’de gerçekten uluslararası bir çalışma ortamımız var. Giengen’de ciddi bir uluslararası ortam vardı.  Brezilya, Yünanistan, Çin ve  Hindistan’dan gelen BSH çalışanlarıyla ortak iş yapma fırsatı buldum.

Her iki ülke için de çalışanın aktif katılım gösterebileceği, üretken olabileceği interaktif bir çalışma ortamından bahsedebiliriz.  Yenilikçi bir fikriniz varsa dinleniyorsunuz, dolayısıyla kendi gelişiminize de kaktı sağlayabiliyorsunuz. Almanya’ya gitmeden önce de dünyanın birçok yerinden farklı BSH ekipleriyle çalışıyordum. Geliştirme departmanları için çok uluslu bir çalışma ortamı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. 

Uluslararası çalışma ortamının yanında ciddi anlamda proje yönetim tecrübesi kazanabileceğiniz bir şirket.  

Sizce BSH yeteneği global olarak yönetebilen bir şirket mi?

-        Türkiye’de ve Almanya’da BSH Akademi üzerinden birçok eğitim aldım. Global yetenek yönetimi kapsamında BSH Akademi oldukça etkin bir araç. Hangi ülkede olursanız olun sizi destekleyebiliyor. Türkiye’ye dönünce Alan Yöneticisi pozisyonuna geleceğim Almanya’dayken belli olduğu için proje yönetimi ve liderlik konusunda eğitimler alarak yeni görevime hazırlandım. Almanya’da kazandığım tecrübeyi şimdi BSH Türkiye’ye katmak istiyorum. Şirketler arası deneyim aktarımı konusunda etkin bir yer burası.

Ulusal ve uluslararası yetenek havuzları var. Ben havuzda olmadığım halde kendi araştırmalarımda yurtdışında çalışma imkanı buldum ve desteklendim. Bu anlamda global yetenek yönetiminde başarılı bir şirket olduğunu söyleyebilirim.

Yazdır
ABONE OL RSS RSS E-Posta E-POSTA
BLOGERLARIMIZ (Alfabetik sıra)
İSTATİSTİK
2278 gündür yayında olan
BSH Blog'da
41 BSH Blogger'ı
114 makale yazdı,
6.465.099
kez okundu,
250 yorum aldı
Son Makaleler
10.01.2019 Hayatı kolaylaştırmanı ...
08.01.2019 Generation BSH bu yıl ...
11.12.2018 İnovasyonunuzu iletişi ...
11.12.2018 Gelecek, Kodlayanlara ...
Son Yorumlar
İş ve özel yaşama ait çok güzel yorumlar ve tespitler yapmış benim azimli ve çalışkan biricik kardeşim.Ben de bundan ...
Merhaba Sous vide poşetlerine ve vakumlama makinesine nereden ulasabiliriz
Etiketler
Kariyer
Siemens
Sürdürülebilirlik
Norbert Klein
İnovasyon
Çerkezköy
İnsan Kaynakları
Gelecek
Profilo
Enerji verimliliği
Bosch
Generation BSH
Gaggenau
Teknoloji
BSH
A+++
İletişim
Fatih Sultan Mehmet Mahallesi, Balkan Caddesi No:51 34771 Ümraniye, İstanbul – Türkiye
 
Telefon : +90 (216) 528 90 00
Fax :    +90 (216) 528 99 99
E-Mail :kurumsal.iletisim@bshg.com
Internet : https://www.bsh-group.com.tr
yüklenme süresi : sn.