| Şifremi Unuttum
BSH Türkiye'nin resmi blog sayfasına hoşgeldiniz
 
29.06.2018
2018 İlk Yarı Deneyim ve Kazanımlarım…
Hayatımızdaki gereksiz yüklerden arınıp, odaklanma gücümüzü arttırıp, az varlıkla çok daha kaliteli, işlevsel ve çok daha anlamlı bir yaşam sürmemiz mümkün mü?
>> DEVAMI
Aileniz evde ne bekliyor?
Aileniz evde ne bekliyor?
2012 yılından bu yana BSH Çerkezköy lokasyonunda İş Güvenliği Alan Yöneticisi olarak görev yapan Necmi Türer, uluslararası sertifika sahibi bir makine emniyet uzmanı. Necmi Bey ile BSH Türkiye’nin iş güvenliği alanında yaptığı çalışmaları ve yeni uygulamaları konuştuk.

Fabrikalarımızda herkes kendisini İş Güvenliği Uzmanı gibi hissetmeli…
BSH Türkiye olarak son üç yıldır iş güvenliği alanında yeni uygulamaları hayata geçiriyoruz. Geçmişte her fabrikanın iş güvenliği uzmanı fabrikaların kendi bünyesindeydi. Şuanda tüm fabrikalara ortak standartlarda hizmet veren merkezi bir birimimiz var. Farklı emniyet kültürlerini ortak bir noktada buluşturuyoruz.
Yeni yaklaşımda, fabrikalardaki ekipler iş güvenliği uzmanları ile sınırlı değil. Ekiplerde, üretim, mühendislik, bakım departmanlarından farklı çalışanlar ve operatörler de sorumluluk alıyor. İş yeri hekimleri birçok işletmede olduğu gibi sadece poliklinik hizmeti vermiyor, gerçek anlamda iş yeri hekimliği de yapıyor. İş güvenliği ekibiyle beraber risk değerlendirmesine birebir katkıda bulunuyor. İş güvenliği uzmanları ve iş yeri hekimleri artık çalışanlar tarafında haklarını koruyan çalışma arkadaşları olarak algılanıyor. Uyaran taraf olmanın dışında eğitici ve çözüm ortağı rolünü de üstlenmekteyiz.  Oyuna herkesi dahil eden yeni bir yapı kurduk. Eğitim vermenin, uyarı levhası koymanın ötesinde profesyonel bir değerlendirme metoduna geçtik. Risk değerlendirmeleri sonucu çalışanı mühendislik çözümleriyle korur hale getiren, özellikle makinelerde inisiyatifi kişiden alıp emniyetli otomasyon sistemlerine aktaran bir çalışma başlattık.

Makine emniyeti konusunda en iyilerdeniz!
Bundan üç yıl öncesine kadar BSH Türkiye’de, BSH Almanya’daki emniyet uygulamaları referans alınırdı. Şimdi ise özellikle makine emniyeti konusunda BSH’nin diğer ülkelerdeki fabrikalarına referans olur duruma geldik. Diğer ülkelerdeki fabrikalarımıza destek oluyor ve başarılarımızı paylaşıyoruz. Yakın zamandan bir örnek, Polonya’da 3 ve Çin’deki 8 fabrikamıza BSH-Türkiye olarak makine emniyeti konusunda eğitimler verdik ve çözüm önerilerinde bulunduk. MESS üyesi bazı firmalara eğitim veren, iş birliği yapan konumdayız. Makine emniyeti konusunda artık en iyiler arasındayız.

İş Güvenliği uygulamalarında fark yaratmak üst yönetim desteğiyle mümkün…
BSH Türkiye’nin yeni uygulamalarıyla BSH’nin diğer üretim tesisleri arasında ayrıcalıklı bir yere gelmesi elbette üst yönetimin desteğiyle mümkün oldu. Fabrikada bu konuyu sadece iş güvenliği uzmanının konuşması değil, üst yönetimin ve diğer yöneticilerin de konuşması, konuya öncelik vermesi ve desteklemesi başarıya hızlı ulaşmak için çok önemli. Şirketimizde can güvenliği söz konusu olunca gerekirse üretim dursun anlayışı var.

Yönetimin desteği olduğu kadar çalışanlarımızın da desteği unutulmamalıdır. Hep birlikte “BSH İş Güvenliği Kültürü”nü her gün daha da yaygınlaştırıyoruz. Sadece çalışanlarımıza değil, çevresindekilere de bu kültürü yaymak sosyal sorumluluklarımızdan birisidir. Mesela, geçen ay yapılan Çerkezköy Çocuk Günü’nde çalışanlarımızın çocuklarına İş Güvenliği, İş Sağlığı ve Çevre konularında uygulamalı bilgiler verildi.
 
Elbette, en kaliteli, en hızlı, en verimli üretim yapmak amaçlarımızdandır. Ancak elzem olan bunu hiç iş kazası olmadan yapmaktır. Bununla ilgili çalışanlarımıza şu mantığı da yaymaya çalışıyoruz: 

Aileniz evde ne bekliyor?
Üretim rekoru mu? Yeni bir buluş mu?
Evindeki seni bekliyor! Önceliğin sağlıklı şekilde evine dönmek olmalı.


En büyük başarı faktörü üst yönetimin konuyu sahiplenmesi ve desteklemesidir.  İş güvenliği uzmanlarımız üst yönetim tarafından ciddi anlamda yetkilendirilmiş durumdadır. 
Sıkça rastlanan durum,  iş güvenliği uzmanı bu yetki ile sadece uygunsuzları raporlar.
Oysa “BSH İş Güvenliği Uzmanı” riskleri belirleyen, alternatif çözümler sunan ve destek olan kişidir. 

Hedef: İş Güvenliği’nin her alanında bir numara olmak!
Şu an makine emniyeti konusunda referans fabrika konumundayız. Yeni hedef 2 yıl içerisinde tüm BSH fabrikaları arasında iş güvenliğinin her dalında en iyisi olmak. 5 yıl içinde de Türkiye genelinde İş Güvenliği denildiğine ilk akla gelen şirketler arasında yer almak, bu konuda da marka olmak.

İş Güvenliği konularında paylaşımcı olmak sosyal sorumluluk… 
Amacımız can güvenliğinin sağlanması için bilgi vermek, danışmanlık yapmak, çözüm aşamasında destek olmak. Bir diğer amacımız da bu konuda sektördeki diğer firmalarla ortak çalışmalara girmek ve sosyal sorumluluk almaktır. Bunlardan birisi de MESS çatısı altında, bu alandaki bilgi ve deneyimlerimizi paylaşmaktır. Gizlilik kuralları dahilinde sektördeki diğer firmalarla bilgi paylaşımı yapan, gerektiğinde eğitim veren taraftayız. Bu konuda tedarikçi partnerlerimizi de unutmadık. Onları yerlerinde ziyaret ederek yeni kanun ve yönetmelikler hakkında bilgiler verdik, deneyimlerimizi paylaştık. Bölgemizde bulunan diğer kuruluşlara daha faydalı olmak düşüncesindeyiz. Örneğin; Eylül ayında Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Meslek Komitesi kapsamında “İş Güvenliği ve Uygulamaları Semineri”nde kurum içi uygulamalarımızı anlattık.  Önümüzdeki yıllarda Çerkezköy’de İş Sağlığı ve İş Güvenliği konusunda bir birlik kurulması söz konusu, BSH olarak böyle bir çalışmaya önderlik eden kurum olmak niyetindeyiz. 
Yazdır
ABONE OL RSS RSS E-Posta E-POSTA
BLOGERLARIMIZ (Alfabetik sıra)
İSTATİSTİK
2311 gündür yayında olan
BSH Blog'da
41 BSH Blogger'ı
114 makale yazdı,
6.483.707
kez okundu,
250 yorum aldı
Son Makaleler
10.01.2019 Hayatı kolaylaştırmanı ...
08.01.2019 Generation BSH bu yıl ...
11.12.2018 İnovasyonunuzu iletişi ...
11.12.2018 Gelecek, Kodlayanlara ...
Son Yorumlar
İş ve özel yaşama ait çok güzel yorumlar ve tespitler yapmış benim azimli ve çalışkan biricik kardeşim.Ben de bundan ...
Merhaba Sous vide poşetlerine ve vakumlama makinesine nereden ulasabiliriz
Etiketler
Profilo
İnsan Kaynakları
İnovasyon
Sürdürülebilirlik
Norbert Klein
Çerkezköy
Gelecek
A+++
BSH
Kariyer
Bosch
Gaggenau
Siemens
Teknoloji
Enerji verimliliği
Generation BSH
İletişim
Fatih Sultan Mehmet Mahallesi, Balkan Caddesi No:51 34771 Ümraniye, İstanbul – Türkiye
 
Telefon : +90 (216) 528 90 00
Fax :    +90 (216) 528 99 99
E-Mail :kurumsal.iletisim@bshg.com
Internet : https://www.bsh-group.com.tr
yüklenme süresi : sn.